Potravinová sebestačnosť

LiptovskaTeplicka 12

V období pred rokom 1989 bolo na Slovensku viac ako 2.000 roľníckych družstiev, ktoré boli vo vlastníctve štátu. Priemerná výmera pozemkov, ktorú družstvá obhospodarovali bola viac ako 2.600 hektárov. Potravinovú sebestačnosť Slovenska sme mali na úrovni viac ako 120%, nakoľko sme mnohé produkty vyvážali do zahraničia. V poľnohospodárstve pracovalo viac ako 14% všetkých zamestnancov. Kvalita produkcie bola na veľmi vysokej úrovni, vzhľadom na prísne, vtedajšie československé normy.

Po roku 1989 sa situácia otočila. Toho času je na Slovensku niekoľko sto družstiev, prevažne v súkromných rukách, žiaľ viac ako 50% z nich je v konkurze alebo v likvidácii. Priemerná výmera poklesla na necelých 1.200 hektárov a mnohé budovy a zariadenia sú v dezolátnom stave. Niekde sme urobili chybu, keď sme z prosperujúceho poľnohospodárstva spadli na úroveň potravinovej sebestačnosti na úrovni niečo nad 40% a ocitli sa tak na chvoste všetkých krajín v Európe. Hospodárenie na Slovensku zažíva opäť renesanciu. Mnohí, čo je potešiteľné aj mladí ľudia, majú vzťah k obrábaniu pôdy, k zvieratám, k pestovaniu plodín a k životu na vidieku. Pracovité slovenské ruky potrebujú viac podpory zo strany štátu, vo forme vytvorenia legislatívnych podmienok a v dotačnej politike smerom k malým farmárom, či rodinným farmám. Dopyt po kvalite zo strany odberateľov tu rozhodne je. Tento vzájomný kolobeh spojenia človeka s prírodou nám pomôže zvýšiť potravinovú sebestačnosti a potravinovú bezpečnosť na Slovensku.

Prečo to robíme

Problematike okolo slovenských farmárov sa podrobne venujeme už niekoľko rokov. Slovenskí farmári nemajú problém dopestovať kvalitné produkty na náš stôl. Sme presvedčení, že poctiví slovenskí farmári si zaslúžia rovnaký podiel na zisku z predaja ich produktov v duchu fair trade, t.j. poctivého obchodu a preto sme sa rozhodli robiť to, čo robíme.

 

Poctiví farmári

  • Ľubomír Slovák

    Dedo môjho deda kúpil túto zem potom ako sa vrátil na staré kolená z Ameriky. Zacnelo sa mu po rodnej hrude. Vždy ma učil, že jedine, keď človek stojí pevnými nohami na svojej roli, je sám sebe pánom.

  • 1
  • 2
  • 3

Kontakt

  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
  0948 952 333
  0915 952 333
  poctivifarmari.sk

Sociálne siete